GUCEVO CHALLENGER 2024
OFICIAL RANKING DAY 1
Rank Bib Name Country Team Motorcycle Net Time Penalty Time Gap
Class: A - PRO
1 16 MILUTINOVIC Vlade SRB Ere Hqv TE 250i 1h51:05 1h51:05
2 5 RAIC Darko BIH Extreme Enduro Mostar KTM TPI 300 2h16:55 2h16:55 25:50
3 8 SELES Jaka SLO KTM EXC 300 2h35:53 2h35:53 44:48
4 9 STANEK Matej CZE Dr.K racing team KTM TPI 300 2h37:59 2h37:59 46:54
5 12 VENK Petr CZE Dr.K racing team KTM TPI 300 1h54:28 45:00 2h39:28 48:23
6 10 KANA Jonash CZE Dr.K racing team KTM TPI 300 1h55:34 45:00 2h40:34 49:29
7 6 SHEGO Martin BIH Extreme Enduro Mostar KTM TBI 300 2h01:34 45:00 2h46:34 55:29
8 7 CILIC Kristijan BIH Extreme Enduro Mostar KTM TPI 300 2h08:27 45:00 2h53:27 1h02:22
9 11 TOMISLAV Ristovac SRB 2h54:43 2h54:43 1h03:38
10 17 VEMIC Nemanja SRB Ere Arilje Husqvarna Te 300 3h04:45 3h04:45 1h13:40
11 2 ZIVKOVIC Uros SRB MK Jazavci Sherco 2h20:24 1h30:00 3h50:24 1h59:19
12 28 CHALUPA Tomas CZE Dr.K racing team 4h04:05 45:00 4h49:05 2h58:00
13 25 SEDA Lukash CZE Bohemia Enduro Gas Gas EC 300 4h07:17 45:00 4h52:17 3h01:12
14 4 GAVRILOVIC Viktor SRB Ere Arilje Husqvarna te 300 pro 4h52:17 45:00 5h37:17 3h46:12
14 1 DABOVIC Ranko MNE G-moto Husqvarna 4h52:17 45:00 5h37:17 3h46:12
16 27 JOVANOVIC Djordje SRB GAS GAS EC 250 4h52:17 4h30:00 9h22:17 7h31:12
Class: B - AMATER
1 105 MATIJASHIC Mario CRO Pro Point Gas Gas EC 300 1h27:36 1h27:36
2 138 VASUT Michal CZE Speci-rent.cz GAS GAS EC 300 1h28:20 1h28:20 44
3 103 ZITKOVIC Maro CRO Teamsilber KTM EXC 300 1h28:39 1h28:39 1:03
4 139 SVOBODA Adam CZE Speci-rent.cz KTM EXC 300 1h31:08 1h31:08 3:32
5 133 PETROVIC Andreja SRB Spark Racing Team Husqvarna 300 1h37:40 1h37:40 10:04
6 118 ZIGOLIC Filip CRO Pro Point Husqvarna TE 300 1h39:07 1h39:07 11:31
7 127 KUJUNDZIC Dalibor SRB 1h46:52 1h46:52 19:16
8 117 TOMIC Bogdan SRB 1h49:40 1h49:40 22:04
9 106 IVANOVIC Rajko SRB Hard Enduro Krupanj Beta RR 250 Racing 1h49:49 1h49:49 22:13
10 142 KOTVICA Ivan CRO 1h50:09 1h50:09 22:33
11 109 STANIC Matej BIH MK Kreshevo KTM EXC 300 1h57:06 1h57:06 29:30
12 132 DOLSHINA Matej SLO Gozdni Joza Gas Gas 300 1h57:46 1h57:46 30:10
13 110 VUKADIN Stjepan BIH Extreme Enduro Kiseljak KTM EXC 300 2h02:42 2h02:42 35:06
14 141 MICIC Aleksandar SRB Hard Enduro Krupanj KTM TPI 2h18:48 2h18:48 51:12
15 113 KARACHIC Marko BIH MK Hercegovina Extreme KTM EXC 300 2h19:48 2h19:48 52:12
16 135 BJELIC Zivomir SRB Hard Enduro Zlatibor Lomovi Husqvarna TE 300 Pro 1h42:05 45:00 2h27:05 59:29
17 134 DEKIMOTO Dejan SRB hard Enduro Ravnica KTM EXC 300 2h48:19 2h48:19 1h20:43
18 136 PETROVIC Lazar SRB KTM 300 TPI 2h48:19 2h15:00 5h03:19 3h35:43
18 122 KRSTEVSKI David MKD Moto Club Veles Beta RR 300 2h48:19 2h15:00 5h03:19 3h35:43
18 115 KAJTAZI Nikola SRB 2h48:19 2h15:00 5h03:19 3h35:43
21 140 DJURDJEVIC Milorad SRB KTM 300 2h48:19 3h00:00 5h48:19 4h20:43
21 130 DJERFI Patrik SRB Beta 300 RR 2h48:19 3h00:00 5h48:19 4h20:43
21 119 VELOJIC Jovan SRB MK Jazavci Raska KTM EXC 300 TPI 2h48:19 3h00:00 5h48:19 4h20:43
21 107 LUKACIN Nikola CRO Pro Point Husqvarna TE 300 2h48:19 3h00:00 5h48:19 4h20:43
Class: VETERAN
1 213 MATOVIC Nedeljko SLO Matoman KTM 300 TBI 1h29:50 1h29:50
2 217 ZUREK Radim CZE Dr.K racing team KTM TPI 300 1h37:56 1h37:56 8:06
3 218 BESLIC Davorin BIH 1h44:02 1h44:02 14:12
4 214 KOVACIC Milan SRB Kentaur Gas Gas EC 250 1h48:18 1h48:18 18:28
5 202 SKRJANC Igor SLO Gozdni Joza Gas Gas 2T 300 1h49:05 1h49:05 19:15
6 219 MIRKOVIC Darko SRB 1h50:23 1h50:23 20:33
7 207 JESENOVEC Jure SLO EE Grmada Beta 300 RR 1h58:32 1h58:32 28:42
8 216 PAVLAT Michail CZE Dr.K racing team 2h11:18 2h11:18 41:28
9 210 VITOROVIC Slobodan SRB Highlander Husqvarna TE 250 i 2h51:07 2h51:07 1h21:17
10 212 MARKOVIC Vladan SRB Hard Enduro Zlatibor Lomovi Husqvarna TE 300 2h02:53 1h30:00 3h32:53 2h03:03
11 215 KUCHERA Libor CZE Dr.K racing team 3h44:23 3h44:23 2h14:33
12 209 KOSKA Zlatko SRB Hard Enduro Ravnica KTM EXC 450 3h16:23 3h00:00 6h16:23 4h46:33
13 205 KRSTEVSKI Blagoja MKD Moto Club Veles Beta 399 RR 6h16:23 2h15:00 8h31:23 7h01:33
13 201 PENKOV Viacheslav MNE Red Devil Beta Xtrener 300 6h16:23 2h15:00 8h31:23 7h01:33
15 211 JANKOVIC Stanko SRB Kentaur GAS GAS EC 300 6h16:23 3h00:00 9h16:23 7h46:33
Class: C - HOBBY
1 318 PANIC Zdravko SRB Hard Enduro Kentaur KTM EXC 300 1h05:34 1h05:34
2 306 PROKOPOVIC Nenad SRB Moto Tim Gorski princ KTM EXC 300 1h06:17 1h06:17 43
3 303 MIKHAILOV Dmitrii RUS Beta 300 RR 1h15:28 1h15:28 9:54
4 307 JOVANOVIC Aleksandar SRB Moto Tim Gorski princ KTM EXC 250 1h17:14 1h17:14 11:40
5 319 PANIC Nikola SRB Hard Enduro Kentaur Husqvarna TE 300 1h18:23 1h18:23 12:49
6 323 JOVANOVIC Stefan SRB Kentaur BETA Xtrainer 1h23:14 1h23:14 17:40
7 327 SIP Jan CZE Hard Enduro Loznica KTM TPI 300 1h31:13 1h31:13 25:39
8 310 ZUREK Krystov CZE Dr.K racing team 1h31:41 1h31:41 26:07
9 311 JOKIC Rastko SRB Sherco SE 300 58:41 45:00 1h43:41 38:07
10 315 RUCHIGAJ Dejan SLO Gozdni Joza Gas Gas EC 300 1h14:54 45:00 1h59:54 54:20
11 325 ULMANOVA Alena CZE Dr.K racing team KTM 150 2T 1h59:54 45:00 2h44:54 1h39:20
11 324 JOVANOVIC Milos SRB Hard Enduro Team bb BETA 300 RR 1h59:54 45:00 2h44:54 1h39:20
11 322 ZUREK Rudolf CZE Dr.K racing team KTM 300 TPI 1h59:54 45:00 2h44:54 1h39:20
11 301 SAVKIN Roman RUS Budva Tigers Hard Enduro Team Beta Xtreiner 300 1h59:54 45:00 2h44:54 1h39:20